Dnes je sobota | 27. apríl 2024 | čas: 04:16 | Dnes má meniny Jaroslav, Zajtra Jarmila

Obchodná akadémia Polárna 1, Košice

Ďakovný list DofE

» 04.12.2018

Vážený predseda KSK pán Trnka, vážený pán riaditeľ Bačkovský, milí riaditelia škôl a koordinátori DofE,


na vašich školách sa dejú úžasné veci. Začiatkom novembra sme na slávnostnej ceremónii v Bratislave ocenili osem strieborných absolventov prestížnej Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) z vášho kraja. Tí na sebe systematicky pracovali vyše roka a cenu si prebrali od olympijského víťaza Mateja Tótha a britského veľvyslanca Andrewa Gartha.

Niekoľko stoviek študentov si počas jesene prebralo aj bronzové ceny na ceremónii v Prešove a Bratislave.

A veľa ich bolo práve z Košického kraja. Program v roku 2018 z vášho vyššieho územného celku úspešne ukončilo 64 absolventov z 5 centier, pričom absolventov majú aj 4 školy, ktorých ste zriaďovateľom. Celkovo je v KSK v tomto školskom roku aktívnych v tomto rozvojovom programe 21 škôl a centier, z toho 8 škôl, ktorých ste zriaďovateľom.

Medzi školy KSK, ktoré sú zapojené do tohto výnimočného programu DofE patria 
Gymnázium Alejová, Košice
Gymnázium Javorová, Spišská Nová Ves 
Obchodná akadémia Polárna, Košice
Obchodná akadémia Watsonova, Košice
Obchodná akadémia, Rožňava
SOŠ Jozefa Szakkayho - Szakkay József Szaközépiskola, Košice
Stredná zdravotnícka škola Moyzesova, Košice
Škola úžitkového výtvarníctva, Košice

V DofE oceňujeme mladých ľudí, ktorí sa neboja veľkých cieľov. K tým cieľom ich vedú pedagogičky a pedagógovia, ktorí idú za hranice povinností, vo svojom voľnom čase mentorujú mladých, pravidelne sa školia a rozvíjajú seba aj študentov. A vo vašej župe máte presne 97 takýchto pedagógov a pracovníkov s mládežou. Ak chcete o cene vedieť viac, pozrite si TOTO krátke video (2 minúty).

Mladí ľudia z Košického kraja na sebe v rámci programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu tvrdo pracovali a zmysluplne využívali svoj voľný čas. Prekonávali štyri výzvy: rozvíjali svoj talent, športovali, zlepšovali okolie cez dobrovoľníctvo a zažili dobrodružnú expedíciu v prírode. Napríklad 64 úspešných absolventov z Košíc a okolia strávilo dobrovoľníctvom dokopy minimálne 832 hodín: dobrovoľne sa venovali detským onkologickým pacientom, pomáhali bezdomovcom, starali sa o seniorov či deti z detských domovov.

Okrem výborných učiteliek a učiteľov sú obrovskou pridanou hodnotou riaditeľky a riaditelia škôl a centier, ktorí program podporujú a zastrešujú. Práve oni vedia, že rozvoj charakterových vlastností a vnútornej motivácie je kľúčový pre budúcnosť Slovenska. A aj preto vytvárajú výborné podmienky pre fungovanie tohto overeného programu na ich škole.

Práve tieto školy z Košického vyššieho územného celku ocenil napríklad aj veľvyslanec spojeného kráľovstva na Slovensku Andrew Garth. Program na školách, ktoré mali tento rok absolventov DofE, koordinujú títo výnimoční pedagógovia:

Gymnázium Alejová, Košice - p. riaditeľ Ľubomír Sobek, DofE koordinátorka Jaroslava Mamčáková
Gymnázium Javorová, Spišská Nová Ves - pani riaditeľka Ingeborg Skalská, DofE koordinátorka Melánia Ondziková
Obchodná akadémia Polárna, Košice - p. riaditeľ Peter Ivan, DofE koordinátorka Liana Pírová
Obchodná akadémia Watsonova, Košice - p. riaditeľ Peter Országh, DofE koordinátorky Alena Koltášová, Ľudmiľa Dratvová

Vážený pán župan, vážený pán riaditeľ, pre mladého človeka je účasť v programe DofE zážitkom, ktorý ho naučí, že pomocou zodpovednosti a vytrvalého úsilia môže dosiahnuť aj tie najambicióznejšie ciele. Vstupom do programu mladý človek prijíma výzvu dlhodobo pracovať na sebe.

Napríklad maturantka Diana Kollárová, dostala vďaka DofE príležitosť dobrovoľne sa venovať detským onkologickým pacientom. Sama je bývalou onkologickou pacientkou. "Som šťastná, že som mojim novým kamarátom mohla prinášať úsmev na tvár a na chvíľu ich odpútať od toho, čo prežívali. Ja sama si pamätám, ako mi takéto momenty v liečbe veľmi pomáhali," povedala Dianka. Jej príbeh zaujal mnohé médiá, ako napríklad TV JOJ či Plus 1 deň.

Príkladom je aj študent Matúš Mura, ktorý sa vďaka DofE naučil hrať na klavíri. „Ku klavíru ma to vždy lákalo. Nikdy som si však nenašiel čas, aby som sa tomu venoval, alebo chodil na ZUŠku. Až DofE ma prinútilo odhodlať sa a následne neprestať s cvičením," spomína Matúš, ktorý na začiatku svojej hudobnej cesty vôbec nepoznal noty.

Reportáž zo zlatej a striebornej ceremónie, kde sa zúčastnili ôsmy strieborní absolventi z Košíc pokrývala napríklad TA3 či Hospodárske noviny. O bronzovej ceremónii a úspechoch absolventov z vašej župy priniesla RTVS fantastickú reportáž. O tejto udalosti tiež písali napríklad Korzár, TASR, Hlavne.sk, PIS.SK.

Študenti sa vďaka účasti v programe DofE dokázateľne zlepšujú v time manažmente, pestujú si sebavedomie, vytrvalosť a cieľavedomosť, pomáhajú druhým, zbierajú zážitky, či učia sa práci v tíme na dobrodružných expedíciách.
Vo svete toto ocenenie pomáha pri prihlasovaní sa na vysokú školu a je veľkým plusom pri pracovných pohovoroch.

Čo je Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (v skratke DofE)
DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý pred vyše šesťdesiatimi rokmi založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej a dodnes je jeho patrónom. Ročne ho realizuje 1,3 milióna mladých. Na Slovensku sa do programu DofE za tri roky fungovania zatiaľ zapojilo viac ako 3000 mladých a vyše 160 Miestnych centier - škôl a organizácií po celom Slovensku, a to od Veľkých Levárov až po Sninu. 

Ďakujeme, že podporujete školy, ktoré robia pre svojich študentov viac a pomáhate im tak uspieť.


Marián Zachar,
riaditeľ Národnej kancelárie DofE Slovensko